Niedziela Dobrego Pasterza

 


Niedziela Dobrego Pasterza 2025


W 2025 roku Niedziela Dobrego Pasterza przypada na 11 maja (niedziela).

Niedziela Dobrego Pasterza, czyli IV niedziela wielkanocna, to dzień w którym w Kościele szczególnie podkreśla się rolę Jezusa jako przewodnika życiowego chrześcijan. W tym samym czasie obchodzimy również Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

Jezus jako Dobry Pasterz
Dobry Pasterz jest jednym z najstarszych przedstawień Jezusa Chrystusa w ikonografii chrześcijańskiej. Symbolika ta odnosi się do realiów dawnej Palestyny i owiec zostawianych na noc w owczarni. Kiedy rankiem pasterze przychodzili je wyprowadzić, wystarczyło im zawołać je po imieniu, a zwierzęta rozpoznawały głos swojego pasterza i podążały za nimi na pastwisko. W wielkanocny poranek Jezus zwrócił się do Mari Magdaleny po imieniu, a ona od razu go rozpoznała po głosie. Tytuł Dobrego Pasterza oznacza więc, że Zbawiciel jest naszym opiekunem i przewodnikiem życiowym, troszczy się o nas, a my jako jego owieczki, zawsze możemy mu zaufać. Podczas nabożeństwa w dniu święta czytany jest fragment Ewangelii Jana, w której Jezus nazywa siebie Dobrym Pasterzem a Kościół owczarnią.


Światowy Dzień Modlitw o Powołania
Niedziela Dobrego Pasterza w Kościele katolickim to także Światowy Dzień Modlitw o Powołania (nazywana czasami także niedzielą powołaniową). Święto uchwalił w 1964 roku papież Paweł VI, a jego celem jest zachęcanie młodych ludzi do oddania się służbie Bogu oraz modlitwa za wszystkich ludzi Kościoła – kapłanów, zakonników itp. Jednym z powodów wprowadzenia święta do kalendarza był spadek liczby osób, które decydują się na przystąpienie do zakonów i seminariów duchowych. Każdego roku jest ich coraz mniej. Ważnym punktem obchodów Światowego Dnia Modlitw o Powołania jest orędzie papieża do wiernych.

Papież Leon XIV


/źródło: Vatican News/


Leon XIV – nowy Papież

Sześćdziesięciodziewięcioletni kard. Robert Francis Prevost, to pierwszy papież augustianin i drugi po Franciszku papież z kontynentu amerykańskiego, choć w przeciwieństwie do swego poprzednika, pochodzi z Ameryki Północnej. Nowy Biskup Rzymu urodził się 14 września 1955 r. w Chicago, w stanie Illinois, jako syn Louisa Mariusa Prevosta, pochodzenia francusko-włoskiego, oraz Mildred Martínez, pochodzenia hiszpańskiego. Ma dwóch braci – Louisa Martina i Johna Josepha.

Dzieciństwo i młodość spędził z rodziną, uczęszczając najpierw do Niższego Seminarium Ojców Augustianów, a następnie do Villanova University w Pensylwanii, gdzie w 1977 r. uzyskał licencjat z matematyki i podjął studia filozoficzne. 1 września tego samego roku rozpoczął nowicjat w Zakonie Augustianów w Saint Louis, w prowincji Matki Boskiej Dobrej Rady w Chicago, a 2 września 1978 r. złożył pierwszą profesję zakonną. Śluby wieczyste złożył natomiast 29 sierpnia 1981 r.

Studia teologiczne kontynuował w Catholic Theological Union w Chicago, wieńcząc je uzyskaniem dyplomu. W wieku 27 lat został wysłany przez przełożonych do Rzymu na studia z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum). W tym czasie, 19 czerwca 1982 r. przyjął święcenia kapłańskie w kolegium augustiańskim Santa Monica z rąk abpa Jeana Jadota, ówczesnego pro-przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Niechrześcijan (obecnej Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego).

Prevost uzyskał licencjat kanoniczny w 1984 r., a rok później, w ramach prac nad doktoratem, został wysłany na misję augustiańską w Chulucanas, w Piurze, w Peru (w latach 1985–1986). W 1987 r. obronił rozprawę doktorską na temat: „Rola przeora lokalnego w Zakonie Świętego Augustyna” i został mianowany dyrektorem ds. powołań oraz misji prowincji Matki Dobrej Rady w Olympia Fields w stanie Illinois (USA).


Niech Zmartwychwstały Jezus umocni nas w świętości. 
Miłością i nadzieją napełni nasze serca.
Niech utwierdza naszą wiarę w zwycięstwo dobra nad złem,
życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią.
Oby w naszych sercach zawsze był widoczny
blask nadziei Zmartwychwstania...

TRIDUUM PASCHALNE


Rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne, gdy wspominamy ustanowienie Eucharystii, Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Pana Jezusa Chrystusa. 

Zachęcamy i zapraszamy do udziału w świątecznych liturgiach w naszej parafii.



Wielki Czwartek (17 kwietnia) – jest to dzień ustanowienia sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii.


O godz. 10:oo – Msza Święta Krzyżma w Archikatedrze Przemyskiej, podczas której kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia, a Arcybiskup święci oleje używane przez cały rok w sakramentach: chrztu, bierzmowania, kapłaństwa i namaszczenia chorych. Zachęcamy do duchowej łączności przez transmisję na żywo na kanale YouTube Radia FARA.

O godz. 18:oo – Msza Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele parafialnym, na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Po zakończonej liturgii Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 22:oo. O godz. 20.3o adorację prowadzi Schola.


Wielki Piątek (18 kwietnia) – jest to dzień męki i śmierci Chrystusa na Krzyżu.

Obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14 roku życia) oraz post ścisły (od 18 do rozpoczęcia 60 roku życia). Zachęcamy wiernych, by również dzieci wprowadzane były w autentycznego ducha pokuty. Zaleca się również zachowanie postu w Wielką Sobotę, by z podniosłym i otwartym sercem przystąpić do radości Zmartwychwstania Pana Jezusa.

O godz. 15:oo Koronka do Bożego Miłosierdzia, rozpoczynająca Nowennę przed Świętem Bożego Miłosierdzia.

Po zakończeniu Nowenny Droga Krzyżowa. Zapraszam strażaków z OSP w Wesołej, aby zgodnie z wieloletnią tradycją poprowadzili to nabożeństwo w Wielki Piątek. Proszę również, aby podjęli honorową straż przy Bożym Grobie oraz wzięli udział w Procesji Rezurekcyjnej i uroczystej Mszy Świętej Zmartwychwstania Pańskiego.

Bezpośrednio po Drodze Krzyżowej Liturgia na cześć Męki Pańskiej. Za Adorację Krzyża w Wielki Piątek można zyskać odpust pod zwykłymi warunkami, a ofiary zbierane przy Adoracji Krzyża są przeznaczone na renowację zabytków w Ziemi Świętej.

Po zakończonej liturgii Adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 23:oo. Adorację prowadzą Róże Żywego Różańca według ustalonego porządku. O godz. 20.3o - adorują Rodziny, a o godz. 21.3o – Schola.

Zachęcamy do indywidualnego czy rodzinnego podejścia i oddania czci Krzyżowi – poprzez przyklęknięcie, skłon lub chwilę modlitwy – niech to będzie znak głębokiego szacunku i wdzięczności za dzieło odkupienia.



Wielka Sobota (19 kwietnia) – dzień spoczynku Pana.

Adoracja przy Grobie Pańskim i możliwość oddania czci Krzyżowi od godz. 8:oo. Adorację prowadzą Róże Żywego Różańca według ustalonego porządku.

Poświęcenie pokarmów wielkanocnych w kościele parafialnym w Wesołej o godz. 10:oo i 11:oo, następnie w Wesołej Górnej i w Magierowie o godz. 12.oo.

O godz. 19.oo - WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC – najważniejsza liturgia roku. Przynosimy ze sobą świece oraz wodę do poświęcenia. Liturgia ta prowadzi nas z ciemności do światła, do chwały Zmartwychwstania.



Jednak tych, którzy nie mogą uczestniczyć w liturgiach w swoich świątyni, zapraszamy do duchowej łączności za pośrednictwem Radia FARA – Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej i FaraTV – Telewizji Internetowej Rozgłośni Archidiecezji Przemyskiej.
Transmisje będą dostępne w na falach radia i w Internecie według planu na plakacie:

https://sluchaj.radiofara.pl/
https://fara.tv/
https://www.youtube.com/@radiofara./streams

Adoracja Róż Żywego Różańca w Wielki Piątek i Wielką Sobotę - harmonogram

ADORACJA RÓŻ ŻYWEGO RÓŻAŃCA


W WIELKI PIĄTEK I W WIELKĄ SOBOTĘ


8:00 – św. Zofii, św. Maksymiliana Kolbe, bł. Karoliny Kózkówny

9:00 – św. Anny, św. Piotra, św. Pawła

10:00 – św. Teresy, św. Jana z Dukli, św. Faustyny

11:00 – św. Barbary, św. Antoniego, św. Teresy od Dzieciątka Jezus

12:00 – św. Magdaleny, św. Cecylii, św. Józefa

13:00 – św. Stanisława, św. Agaty

14:00 – św. Genowefy, św. Stanisława Kostki, św. Weroniki

15:00 – św. Marii Magdaleny, Matki Bożej Częstochowskiej

16:00 – św. Jadwigi Królowej, św. Elżbiety

……………………………………………………………………………

WIELKI CZWARTEK – 20.30 – Schola


WIELKI PIĄTEK – 20.30 – Rodziny, 21.30 - Schola